האופטימית

כי אפשר פשוט למלא את הכוס

פורסם ע"י האופטימית On אוקטובר - 24 - 2016

global_21653451

שייכת למין היפה? כדאי מאוד שתתחילי לדאוג לעצמך ולחסוך כמה שיותר, כי הסיכויים שלך לעוני פשוט הרבה יותר גדולים. זה עצוב וזה ללא ספק אפלייתי אבל זאת המציאות.

למה אני אומרת את זה? בואי נסכם לך את הסיבות למה את חייבת פשוט חייבת להפסיק לפחד מהכסף ולחסוך יותר:

 • סטטיסטית את מרוויחה פחות, בין אם בחרת במקצוע צווארון ורוד או בין אם הורדת משרה כדי לטפל בילדים והאמת גם אם את במשרה מלאה בתפקיד גברי, את עדיין מרוויחה פחות מהגבר באותו התפקיד.
 • כתוצאה מכך, את מפרישה פחות לפנסיה פשוט כי ההפרשה לפנסיה היא באחוזים. את גם יוצאת לפרישה מוקדם יותר, מה שאומר שיש לך פחות שנים להפריש ופוגע בקצבה שלך שגם מלכתחילה קשה לבנות עליה. אם הארכת חופשת לידה, לקחת כמה שנים הפסקה לטפל בילדים או סתם ירדת באחוזי המשרה, הפלא ופלא שוב הקצבה שלך ירדה עוד יותר!

 

 • למרות שהקצבה החודשית שלך תהיה נמוכה יותר, את כנראה תחיי יותר שנים מהגבר שלצידך זאת אומרת, שבגיל מבוגר תיאלצי לחיות על בסיס הקצבה הפחותה שלך בלבד (אלא אם כן תתחילי להשקיע באוריינות פיננסית כבר מהיום!)

 

 • הרוב המוחץ של משפחות חד הוריות בארץ הינן בראשות נשים. אני יודעת אף אחת מאיתנו לא רוצה לחשוב על זה שזה יקרה, אבל בהתחשב בכך ש-1 מכל 3 זוגות בארץ מתגרש, כדאי לך להיות מוכנה לכך כלכלית מקסימום תישארו ביחד כזוג ויהיה לכם יותר כסף.

 

נכון לשנת 2015 עדיין ישנו פער של 33% (!) בין גברים לנשים מבחינת שכר. כשאפילו מנכ"ל מיקרוסופט אומר בכנס לקידום נשים שהן לא צריכות לבקש העלאה, המערכת (כן זו שמשלמת לנשים 77% מהשכר של גברים על אותה העבודה) תדאג לתת להן את ההעלאה, מבינים שמשהו במדיניות הארגונית הינו מסריח מהיסוד. לטענתו של מנכ"ל מיקרוסופט זאת בכלל קארמה רעה שנשים תבקשנה העלאה במשכורת אז עזבו אתכן מלבנות על העלאה במשכורת, לפי מנהלי הארגון זה "יקרה" בדרך קסם. אני רוצה לראות מנכ"ל שיגיד לגברים שזו קארמה רעה מבחינתו שהם יבקשו העלאה.

 

אבל זה לא רק שאומרים לך שאין לך צורך לבקש העלאה, את גם לא מאמינה שמגיע לך קידום מקצועי. אז את בוחרת במקצוע נשי יותר שמרווויח פחות, אבל האמת היא שגם אם תבחרי במקצוע גברי כדי להרוויח יותר, כל מה שתעשי זה להוריד את השכר הממוצע באותו המקצוע. מגיל קטן מחדירים לך לראש שלהתעסק בכסף זה עניין גברי ואין לך מה לחפש שם. את צריכה לטפל, את צריכה לדאוג, את צריכה לתת ולא להטריד את הראש היפה שלך בנושאים כספיים, הרי בשביל מה יש גברים? אז את פחות בודקת את החשבון בנק, או מסתכלת בחשבון של הכרטיסי אשראי, או טורחת להבין לאן כל הכסף כל חודש נעלם.

 

נוסיף לכל זה את העובדה שאת משלמת יותר, בערך 7% יותר על אותם הדברים. שמעת על משהו שנקרא המס הורוד? זה בעצם אומר שלוקחים מוצרים, פשוטים, יומיומיים וצובעים אותם בורוד ואז מעלים את המחיר. למה? כי הצבע הורוד יקר יותר כנראה. לא שמת לב אף פעם שסכיני גילוח שלך עולים הרבה יותר משל בן הזוג שלך? ודיאודרנט? שלא לדבר על בגדים או תספורת או אפילו עט!

 

האם כל זה אשמתך? ממש לא, אבל זה עדיין באחריותך ונתון לשינוי. את זאת שצריכה לדאוג להתנהלות הכלכלית שלך ואת זאת שצריכה לדאוג ללמוד מושגים פיננסיים מסובכים (הם באמת לא, סתם יש להם שמות מפוצצים כדי להרתיע) ואת זאת שצריכה לדאוג לעצמך. למה? כי את פאקינג אישה עצמאית וחזקה. כי הגבר שלצידך לא בהכרח יהיה לצידך או בחיים כשתצטרכי אותו (זוכרת? את חיה יותר), לסמוך על המדינה שתדאג לך בעת צרה זה סוג של התאבדות כלכלית והילדים שלהם הקדשת את כל חייך? אולי הם יעזרו, אולי לא, אולי הם בחובות בעצמם וגם לא יודעים להתנהל כלכלית, מי יודע, הרי את לא לימדת אותם. ולכן, את חייבת פשוט חייבת לחסוך יותר כדי לדאוג לעצמך, את חייבת ללמוד כיצד לגרום למזומן שלך לעבוד בשבילך. כדי שתוכלי להגיד לבוס המעיק שיילך לחפש ולהתפטר בשקט בלי לדאוג לבעיות כלכליות, כדי שתוכלי לבחור אם לקחת הפסקה בראש שקט ולהיות עם הילדים, כדי שתוכלי להחליף מקצוע בלי לחשוב פעמיים אם מתחשק לך, והכי חשוב כדי שתוכלי להזדקן בכבוד במדינה שבה רוב הסיכויים שהמוסד לביטוח לאומי יפשוט את הרגל. את חייבת להתגבר על הפחד מהכסף ומהמושגים הכלכליים ואת חייבת להתחיל לנהל את הכסף של עצמך, פשוט כי את מראש בעמדת נחיתות כלכלית ואין לך באמת ברירה אחרת.

 

האם העובדה שאת מרוויחה פחות אמורה להדאיג אותך? כן, בהחלט. העובדה הזאת אמורה להפחיד אותך ולהשאיר אותך ערה בלילות כך שתיכנסי לפעולה ותתחילי לקחת אחריות פיננסית. אבל החדשות הטובות הן שאומנם בתחום ההכנסות ממשכורת את בעמדת נחיתות, אבל בתחום ההשקעות את בעמדת עליונות! תסתכלי כאן וכאן למשל ותראי שאת פשוט טובה יותר! נשים בממוצע מרוויחות טוב יותר בשוק ההון מאשר גברים. למה? כי אותו אגו שגורם לגברים לחשוב שהם טובים יותר ולבקש יותר תנאים ויותר העלאות בשוק העבודה פועל כנגדם בשוק ההון. הם בטוחים שהם טובים יותר והם יודעים טוב יותר ולכן הם גם לוקחים יותר סיכונים. נשים לעומת זאת, נוטות להיות שקולות וצנועות יותר.את יכולה להיות אחראית יותר ולקחת סיכונים מושכלים, לחכות בסבלנות ובסופו של דבר תרוויחי יותר!

 

אז אם את באמת רוצה לעזור לעצמך, למשפחה שלך ולהשקיע בעתיד שלך תתגברי על המחסומים שלך ותתחילי ללמוד כבר היום להשקיע ולהתנהל עם הכסף. תחסכי יותר ותרוויחי יותר. את חייבת את זה לעצמך כי באמת שאת תעשי את זה יותר טוב ואף אחד אחר לא יעשה את זה בשבילך.

לרתום את בן הזוג - שיתוף כלכלי
למה הפסקתי לקנות בשר

3 תגובות

 1. shirbi הגיב:

  פוסט מצויין.

  לגבי השורה הזאת:
  "כן זו שמשלמת לנשים 77% פחות מגברים על אותה העבודה"
  זה נשמע לא סביר. על כל שקל שגבר מרוויח, האישה מקבלת 23 אגורות? נשמע כמו שגיאת דפוס.

 2. קמיליה הגיב:

  פוסט מעולה.👍חותמת על כל משפט.

השאר תגובה

%d bloggers like this:
Secured By miniOrange